Čaj
Čaj je prastarý kulturní nápoj pocházející z Číny, který jistě každý z nás někdy okusil.
Bývá připravován louhováním čajovníkových lístků, popřípadě čajového sáčku s rozemletými lístky, v horké vodě.
Slovem „čaj“však nebývá označován pouze samotný tradiční nápoj, ale právě i lístky, ze kterých se připravuje, a dokonce i odvary z nějrůznějších rostlin či ovoce.
Ovocné, pečené či bylinné čaje ovšem mají, kromě způsobu přípravy, s původním čajem pramálo společného.
Druhy čaje
V čajovnách a v obchodech můžeme vidět velké množství nejrůznějších čajů od klasických zelených až po opravdu exotické. Všechny tyto čaje ale dělíme pouze do tří druhů čaje:
→ původní čaj, který je popůlární právě v tradičních čajových zemích jako je Čína a Japonsko. Čajové lístky se po sběru asi dva dny suší bez procesu fermentace. Do Evropy, kde je tradičně konzumován černý čaj, začal zelený čaj pronikat relativně nedávno.
· Bílý čaj
→ druh čaje, který se získává sběrem mladých a ještě nerozvinutých lístků. Mnohdy se bílý čajzískává ze zastíněných čajovníků. Dříve byl tento čaj tak vzácný, že jej mohli popíjet pouze samotní čínští císaři.
→ tento čaj prochází více jak týdenní úpravou, tak zvanou fermentací, a má silnější aroma i vyšší obsah kofeinu než ostatní druhy čaje. Nejvíce je černý čaj konzumován v Evropě a obecně na Západě. V Číně je známý pod názvem červený čaj.
Kromě těchto tří základních druhů klasických čajů existují další druhy, které však nejsou čaji v pravém slova smyslu. Slovo „čaj“ se zde užívá pro typ nápoje, nikoliv pro jeho obsah:
→ základem je směs sušeného ibišku, šípku, pomerančové kůry a jablka s přídavkem nejrůznějších aromatizujících látek. Protože ovocný čaj neobsahuje tein ani kofein a naopak obsahují vitamín C, je vhodný i pro děti a jejich konzumace může být neomezená.
→ název tohoto čaje může neznalého člověka zaskočit, jedná se ale prakticky o čaj ovocný. Základempečeného čaje může být směs téměř jakéhokoliv ovoce, které se spolu se skořicí a rumem zapeče v troubě. Výsledný produkt se poté zalije horkou vodou jako klasický čaj.
· Bylinný čaj
→ jedná se o nejrůznější povzbudivé, léčebné čaje. Bylinný čaj lze připravit prakticky z čehokoliv, pouze ale správnou směsí bylinek dosáhneme požadovaných účinků. Příklady bylinných čajů: čaj maté,čaj rooibos, šípkový čaj či ajurvédský čaj.
Čajovník (Camellia)
Čajovník je rod rostliny z čeledi čajovníkovité s nestálým počtem druhů. Ve starší literatuře najdeme až 50 druhů, ale v současné době se úvádí pouze jeden jediný – čajovník čínský.
Ten se dále dělí na dva poddruhy: čajovník čínský(Camellia Sinensis) a čajovník asámský (Camellia Sinesis Assamica).
Čajovník čínský snáší nízké teploty a dosahuje maximální výšky 3 –
Oproti tomu čajovník asámský může dosáhnout výšky až
Oba druhy se ale kvůli usnadnění sklizně a větším výnosům zastřihávají na výšku keře, tedy asi
Čajovníkové plantáže bývají umístěné spíše ve vyšších a vlhkých polohách.
Svůj vlastní čajovník si můžete vypěstovat i vy, v květináči přímo u vás doma. Malé sazeničky si můžete objednat například přes internet.
Pamatujte ale, že se jedná o subtropickou rostlinu zvyklou na velmi vlhké prostředí.
Doporučuje se tedy pravidelně rostlinu rosit rozprašovačem, aby byla celá rostlina udržována ve stálé vlhkosti.
Jako substrát můžete použít kombinaci běžně dostupné hlíny a řašeliny.
Až rostlina povyroste, sklidíte několik lístků, které následně usušíte. Není nad čerstvý domácí čaj!